رپورتاژ

کنترل کیفیت گچ ساختمانی

گچ ساختمانی از صنایعی می باشد که نیازمند اعمال برنامه ریزی های کیفی دقیق می باشد زیرا کیفیت آن به چندین پارامتر وابسته است که در صورت عدم کنترل های مناسب، می تواند از انطباق مورد نظر انحراف نماید. از مهمترین این پارامترها می توان به کیفیت سنگ گچ، نوع پخت و دانه بندی گچ تولیدی اشاره کرد. البته هر گچ می تواند بسته به نوع مصرف آن در دیوار آماده کیفیت متفاوتی داشته باشد که به طور اختصار شرح داده می شود:

سنگ گچ های مناطق مختلف ایران از نظر خلوص، سستی یا سختی، رنگ و دانسیته با یکدیگر تفاوت دارند. به دلیل هزینه حمل بالای سنگ گچ و قیمت دیوار گچی از معدن و همچنین ارزان بودن گچ ساختمانی تولید شده، حمل سنگ گچ از معادن با کیفیت دوردست به محل کارخانه، صرفه ی اقتصادی ندارد. به همین دلیل هر کارخانه ی گچ در هر نقطه ی جغرافیای که قرار دارد، باید با توجه به کیفیت سنگ موجود درآن منطقه سعی کند که گچی با حداکثر کیفیت تولید نماید.

سنگ گچ در معادن مختلف ایران با خلوص و رنگ های متفاوتی یافت می شود: بلوری، سفید، کرم، طوسی، قهوه ای و… سنگ گچ کریستالی از نظر خلوص بهترین نوع سنگ گچ است. سنگ گچ های قهوه ای رنگ در صورت شفاف بودن، کیفیت خوبی دارند. سنگ گچ های طوسی رنگ معمولا هم سختی بالایی دارند و هم دارای ناخالصی می باشند که پس از آسیاب و پخت، محصول نهایی دارای ناخالصی زیادی می باشد و درصد باقیمانده روی الک را افزایش می دهد. در صورتی که رنگ سنگ گچ خاکستری تا سیاه باشد، دلیل آن می تواند وجود خاک رس و بیتومین باشد. همچنین ناخالصی های دیگری نظیر سیلیس، آهک، کربن، آهن و… نیز می توانند رنگ سنگ گچ را تغییر دهند. دیوار گچی جعفری ساخت انواع دیوارهای آماده گچی در استان اصفهان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

92 − = 91

بستن